14 kwietnia 2011

L.J. Smith - Pamiętniki Wampirów: Uwięzieni

Nigdy nie zdarza mi się, żebym obejrzała film, a dopiero potem przeczytała książkę. To nie leży w mojej naturze. Zawsze czekam z oglądnięciem filmu nakręconego na motywach książki, póki jej samej nie przeczytam. W przypadku 'Pamiętników Wampirów' było inaczej. Pod koniec oglądania pierwszej serii serialu dowiedziałam się, że jest on kręcony na motywach powieści L.J. Smith. Wtedy, zauroczona opowieścią o dwóch braciach i dziewczynie, której obaj pragną, postanowiłam przeczytać całą serię. Muszę jednak przyznać, co zdarza mi się doprawdy stosunkowo rzadko, że serial podoba mi się o wiele bardziej niż papierowa wersja.

'Pamiętniki Wampirów' opowiadają o dwóch braciach, wampirach i pewnej dziewczynie, Elenie, którą obaj kochają. Jednak ona buduje stały związek z jednym z nich, z przystojnym, miłym i kochającym Stefano. Jego brat, Damon, wcielenie zła, ale za to bardzo seksownego zła, pozostaje w cieniu. Przez wszystkie części bracia spierają się o Elenę, a ona sama zdążyła już być człowiekiem, wampirem, duchem i Bóg jeden wie czym jeszcze.

Uwielbiam książki o wampirach. Obecnie na rynku książkowym mamy wiele powieści opowiadających o krwiopijcach, jednak w każdej z nich Istoty Nocy przedstawiane są inaczej. Smith zaczęła pisać 'Pamiętniki Wampirów' w latach 90. XX wieku. Były to jedne z pierwszych książek o wampirach, jednak swą sławę zdobyły dopiero, gdy zaczęła się 'moda na wampiry'. Przypominam, iż wydarzyło się to równocześnie z nagłą 'modą na Zmierzch'. Wielokrotnie 'Pamiętniki...' są porównywane do bestsellerowego 'Zmierzchu', i wiele razy został autorce zarzucony plagiat. Plagiat, który w najmniejszym stopniu nie ma sensu, gdyż jak już wspomniałam - Smith zaczęła pisać o wampirach w latach 90, a 'Zmierzch' pojawił się dopiero w 2007 roku.

W książkach L.J. nie podoba mi się to, że akcja czasami za długo się ciągnie, i zanim człowiek skończy czytać opis danej sytuacji już zdąży się w tym wszystkim pogubić. Kolejnym minusem jest to, że każda kolejna część po 'Szale' wydaje się naciągana. Elena przechodzi przeróżne przemiany, i nie jest już tą dawną Eleną. Myślę, że dziewczyna powinna zostać uśmiercona lub w ostateczności - powinna zostać wampirem. Wymyślanie jakichś duchów, aniołów czy czegoś innego to lekka przesada. Za to wielki plus za jednego z bohaterów - boskiego Damona, którego wielbię pod niebiosa. Za jego ironiczność, czarny charakterek i ukrytą wrażliwość. Mistrzowska postać.

'Uwięzieni' to szósta część całej serii. Za granicą 'Powrót o zmierzchu' i 'Uwięzieni' stanowią jedną część, jednak z niewiadomych mi powodów u nas części zostały podzielone. Uważam, że z całą serią należy się zapoznać. Mimo wielu defektów, miło się czyta. Polecam, zwłaszcza fanatykom wampirów.

Ocena: 7/10

Pamiętniki Wampirów
Przebudzenie | Walka | Szał | Mrok | Powrót o zmierzchu | Uwięzieni | Dusze cieni | Północ | Upiór

10 komentarze:

kasandra_85 pisze...

Nie czytałam książek z tej serii, ale serial na podstawie książek bardzo mi się spodobał. Na pewno jeszcze zajrzę do wersji papierkowej:)
Pozdrawiam!!

pandorcia pisze...

Mhm, bardzo chcę przeczytać tą serię, ale jak na razie odkładam ją na później, może na wakacje :D

Pozdrawiam serdecznie :)

Futbolowa pisze...

Dla mnie akurat książka pozostaje daleko w tyle za serialem. Ale i tak chętnie do niej sięgam, daje jakąś tam rozrywkę i przyjemność :)

Co do tego plagiatu, to trzeba pamiętać, że tylko w Polsce się o nim mówiło - na pewno nie w Ameryce, gdzie L.J. Smith znana była na długo przed Meyer i nikomu do głowy by nie przyszło, by czynić jej tam jakiekolwiek zarzuty :)

Caroline Ratliff (karus96) pisze...

Kasandra - czekam na twoją opinię :).
Pandorcia - jak wyżej ;).
Futbolowa - i po raz kolejny potwierdza się teoria, że Polacy wszystko sobie wymyślają i tworzą zmyślone historyjki. Jesteśmy zacofanym krajem.

Insane pisze...

Ile to ja się nasłuchałam o L.J Smith! Może, jak gdzieś dorwę - od znajomych lub w bibliotece (chociaż wątpię, czy będzie) to sobie przeczytam :) Pozdrawiam i dodaję do linków.

LadyBoleyn pisze...

Czytałam "Uwięzionych" i przyznam, że o wiele bardziej wolę oglądać "Pamiętniki wampirów" niż je czytać. L. J. Smith ma ciekawe pomysły i styl, jednak czegoś mi w tym wszystkim brakuje. ;) A Elena jej wyszła za bardzo cukierkowa.

[okiem-recenzenta.blog.onet.pl]

Ania pisze...

Miałam w planach przeczytanie "Pamiętników wampirów", ale postanowiłam, że odpuszczę je sobie. Już chyba za dużo wampirów...

Dusia pisze...

Serial jeszcze przede mną, książki również. Nie mogę się doczekać :D

Luna pisze...

Sytauacja z 'plagiatem' strasznie mnie denerwuje- jak można wydawać o czymś osąd bez stosownych informacji?
Jakiś czas temu skończyłam pierwszą trzytomową księgę i nie wiem, czy przeczytam następne, a to z powodu tego naciągania :).

Pozdrawiam ;)

moonia . pisze...

Przeczytane, teraz czekam aż ktoś kupi "Północ" i będę mogła pożyczyć :) Osobiście również uważam, że serial jest o wiele lepszy, a najciekawszą postacią w książce Damon, ale trzeba zapoznać się z książką i innymi bohaterami.

Prześlij komentarz