24 maja 2011

Janusz Leon Wiśniewski - Łóżko

Książka Janusza Leona Wiśniewskiego 'Łóżko' trafiła do mnie zupełnie przypadkiem. Otóż moja rodzicielka postanowiła doskonalić swą znajomość lektur kobiecych i pożyczyła od siostry ową książkę. A ja, jak to ja, korzystając z okazji, gdy nowa książka na horyzoncie - postanowiłam ją przeczytać.

'Łóżko' to zbiór opowiadań. Wszystkie opowiadania łączy jedno - temat. Wszechobecny na kartach książki Wiśniewskiego temat miłości, zdrady, przyjaźni, zaufania. 'Łóżko' to także zbiór szablonowych, wręcz banalnych bohaterek. Każda z nich na kilkunastu stronach opowiadania przeżywa swoje rozterki miłosne. Jednak wszystkie słowa, a także każda linijka po kolei jest tak mocno naładowana emocjami, że po przeczytaniu można być w niezłym szoku. W każdym z tych opowiadań możemy odnaleźć siebie - rozdrapać zagojone już rany, przypomnieć sobie coś miłego, coś, za czym tęsknimy.

Janusz Leon Wiśniewski jest wielkim znawcą kobiecej psychiki. Czy to przez to tak doskonale oddaje uczucia płci piękniejszej na kartach swych opowiadań? Czy kiedykolwiek doświadczył takiego bólu jak jego bohaterki? Mimo, ze postacie są banalne, zawierają w sobie pewną głębię. Łóżko to najintymniejsze miejsce każdego człowieka - może dlatego każda historia zaczyna się, prowadzi bądź kończy w łóżku.

Każde opowiadanie stawia główne bohaterki w trudnej sytuacji - jednak dla mnie najbardziej wartościowe jest opowiadanie 'Test', które pokazuje jak dwoje ludzi znosi chorobę jednego z nich i jak miłość może przetrwać wszystko, chociażby wystawiona była na najcięższą próbę.

'Łóżko' to zbiór opowiadań intymnych, przedstawiających kobiety w trudnych sytuacjach. Mimo, ze jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, muszę stwierdzić, że bardzo polubiłam jego styl pisania. I chociaż nie przepadam za opowiadaniami, to wybaczam mu to - myślę, że nikt nie zniósłby TAKICH emocji na pięciuset stronicowej powieści. Autor pokazał to wszystko intensywnie, ale z umiarem. Delikatnie wszystko przedstawił, by na sam koniec zaszokować. Podoba mi się.

Krótka, mądra, pouczająca, pełna wielkich emocji lektura, przy której czytaniu nie należy się spieszyć. Wszystkie sytuacje trzeba poobserwować ze wszystkich punktów widzenia. Osobiście 'Łóżko' spodobało mi się, myślę, że wkrótce sięgnę po inną, bardziej popularną książkę Janusza Leona Wiśniewskiego - 'S@motność w sieci'.

Ocena: 7/10

7 komentarze:

kasandra_85 pisze...

Lubię Wiśniewskiego, więc z przyjemnością przeczytam tę książkę:). Pozdrawiam!!

http://pisanyinaczej.blogspot.com/ pisze...

Ja się wyleczyłem z ksiażek tego pisarza i dobrze mi z tym...:-)

justilla pisze...

Widziałam już tę książkę i zupełnie mnie do niej nie ciągnie.

Heather pisze...

Nie przepadam za takimi książkami, więc nie przeczytam.

Nancy_C pisze...

Chociaż słyszałam o niej dużo dobrego, to raczej nie przeczytam. ; ]

chasm pisze...

Nie czytałam jeszcze dzieł tego autora. Jednak wydaje mi się, że "Łóżko" jest godne uwagi. Być może sięgnę.

Klaudia pisze...

Nie miałam w łapkach żadnej z książek tego autora. Myślę, że to się niedługo zmieni

Prześlij komentarz