28 maja 2012

Nicholas Sparks - Dla ciebie wszystko

Nicholas Sparks to autor, na którego zawsze mogę liczyć. Wiem, że kiedy sięgnę po którąkolwiek jego powieść, opowie mi ona naprawdę cudną historię, w której będę mogła się pogrążyć do reszty i zapomnieć o całym Bożym świecie. Nie bez powodu jest on moim drugim ulubionym pisarzem. Do tej pory czytałam osiem książek tego, krótko mówiąc, mistrza. 'Dla ciebie wszystko' było moim dziewiątym spotkaniem ze Sparksem. Dziewiątym, a zarazem najgorszym. Tak, oczy Was nie mylą. Po raz pierwszy w całej swojej czytelniczej karierze zawiodłam się na Nicholasie. Ale może od początku...

Dawson i Amanda niegdyś bardzo się kochali. Tworzyli szczęśliwą, pełną miłości parę, jednak różnice społeczne nie dały przetrwać temu związkowi. Ona - dziewczyna z zamożnej rodziny, dobrze wychowana, majętna. On - zwykły chłopak, którego bliscy obcują z przestępstwem. Stwierdzili, że nie mają wspólnej przyszłości. Teraz, po kilkunastu latach, ponownie się spotykają. Amanda założyła rodzinę, ma męża i trójkę dzieci. Dawson żyje samotnie, gdyż uważa to za swoją osobistą pokutę. Kilka lat wcześniej nieumyślnie zabił człowieka, i do dnia dzisiejszego nie może się z tym pogodzić. Kiedy ta dwójka ponownie się spotyka, od razu wychodzi na jaw, że dawne uczucie nie wygasło, a wręcz podbudowało wzajemną tęsknotę. Czy tym razem postanowią zaryzykować i uda im się wieść szczęśliwy żywot?

Nicholas Sparks jest mistrzem, ponieważ pisze książki o prawdziwej miłości, bardzo romantyczne i emocjonujące, ale nie ckliwe i obleśne. Nie są to zwykłe pogadanki na temat: ona cudowna, on boski, spotkali się w Starbucksie i zakochali od pierwszego wejrzenia, więc poszli do niego do domu i pieprzyli się całą noc. Nie. Sparks nie dość, że pisze o uczuciach, to jeszcze porusza naprawdę ważne życiowe tematy. I za to właśnie go kocham. Gdy czytam coś, co wyszło spod jego pióra, śmieję się, płaczę, cieszę i smucę. Pełna gama zachowań, ale to właśnie serwuje nam ten autor. Jego powieści są magiczne i po prostu niesamowite. Zapytacie więc zapewne: 'co nie tak było z "Dla ciebie wszystko", skoro jej nie przypadła do gustu?'. Już tłumaczę. Otóż... za mało mi było Sparksa w Sparksie.

'Dla ciebie wszystko' to książka, wydawałoby się, typowa dla twórczości Nicholasa Sparksa. Napisana lekkim, ale bardzo bogatym językiem, miła w odbiorze. Pełna emocji, poruszająca wiele życiowych tematów - opowiada o miłości, przyjaźni, różnicach społecznych, bólu po stracie bliskiej osoby czy problemach z alkoholem. Fabuła... i tu zaczynają się problemy. Dopiero na ostatnich stu stronach poczułam zwyczajową magię i urok twórczości Nicholasa. Dopiero wtedy poczułam jakiekolwiek emocje, w końcu zaczęło się coś dziać, akcja nabrała ostrego tempa. A wcześniej? Nudy. Zwyczajne, okropne nudy. Czuję się potwornie mówiąc to, ale miałam wrażenie, że historia zawarta w 'Dla ciebie wszystko' została napisana na siłę. Do tej pory odbierałam twórczość Sparksa jako jego osobistą przyjemność, bo wiem, że kocha pisać. Jednak co do tego przypadku mam pewne wątpliwości. A co więcej, czytając tę powieść, co chwila odnosiłam wrażenie, że opowieść o uczuciu Amandy i Dawsona jest kropka w kropkę zerżnięta z najpopularniejszego dzieła pisarza - 'Pamiętnika'. Naprawdę wiele schematów się powiela. Może to nie Nicholas napisał tę książkę? Brakowało mi tu jego charakterystycznego humoru i kilku innych, ważnych dla Sparksa wyznaczników. Jest mi naprawdę trudno to powiedzieć, no, ale... zawiodłam się. I to mocno.

Dobrze, nie będę już taka okrutna i powtórzę, że zakończenie niezwykle mi się podobało. Było szaleńcze tempo, nerwy, dramatyczna sytuacja, ból, płacz i rzewne łzy. Czyli to, co ja lubię najbardziej. Sparks przepięknie ukazał magię prawdziwej matczynej miłości. Sytuacja była aż tak katastrofalna, że mi samej łzy pociekły ciurkiem, a moje serce ściśnięte było niczym baryłka miodu w łapkach Kubusia Puchatka. Chociaż początkowe sceny książki są absolutną klapą, zakończenie rekompensuje wszystko. Wszystko! Niespodziewany zwrot akcji, coś pięknego! W końcu doczekałam się gigantycznych emocji, czegoś wartego uwagi. Na ostatnich stu stronach nie mogłam się oderwać od powieści. Czyżby podczas pisania ostatnich rozdziałów Nicholas miał lepszy dzień? Chyba tak. To ja w takim razie proponuję, by sobie w kalendarzu notował, kiedy takie dni mieć będzie, i niech wtedy siada wygodnie i pisze! Bo ja już nie chcę czytać Sparksa w tej mniej pozytywnej odsłonie! Zdecydowanie!

Wypada napomknąć coś o bohaterach. Więc już to czynię. Zarówno Dawson jak i Amanda nie do końca przypadli mi do gustu. Albo inaczej: nie zapałałam do nich wielką miłością, nienawiścią też nie. Byli mi zupełnie obojętni. Przewidywalne, proste postacie. Ani grzeją, ani ziębią. Natomiast bardzo przypadła mi do gustu postać syna Amandy, Jareda. Chociaż jego rola w książce została ograniczona do prawdziwego minimum, zyskał on sobie moją aprobatę. Polubiłam go. Moją irytację zaś wznieciła matka Amandy, która próbowała decydować o życiu dorosłej już córki. Nie podobało mi się jej zachowanie, uważam je za skandaliczne. Jak można wtrącać się w życie czterdziestoletniej kobiety, która jest zdolna decydować sama za siebie?! Toż to chore!

'Dla ciebie wszystko' to moje dziewiąte, a zarazem najmniej udane spotkanie z twórczością mistrza literatury pięknej, Nicholasa Sparksa. Przewidywalna, słabo dopracowana fabuła i niezwykle wolno rozwijająca się akcja działają na niekorzyść tejże powieści. Bohaterowie są niczego sobie, zaś ostatnie sto stron rekompensuje wszystkie wady książki. Odebrałam to dzieło jako wymuszone, lecz niezwykły styl Nicholasa, pozbawiony banałów i błahych historyjek, tak dobrze mi już znany, po raz kolejny mnie oczarował. I z sentymentu nie mogę powiedzieć, że jest to zła książka. Niedopracowana, to owszem. Ale żeby od razu zła? Chyba za miękkie serce mam, no ale cóż. Nawet najlepszym może zdarzyć się coś niespecjalnego, czyż nie? Sparks to tylko człowiek, miewa lepsze i gorsze dni. Dlatego też po lekturze 'Dla ciebie wszystko' nie zamierzam się poddawać, i postanawiam dalej kontynuować swą przygodę z tym pisarzem. Bo mimo wszystko, warto.

Ocena: 6/10

„Miłość zawsze mówi więcej o tych, którzy ją odczuwają niż o tych, którzy są jej obiektem.”19 komentarze:

Julie Stranger pisze...

Hm... Lubię książki Sparksa, więc tej również dam szansę.;D

kayu manis pisze...

Kupię, kupię, kupię. :D

giffin pisze...

Szkoda, że tym razem pan Sparks nie trafił do Ciebie, najgorzej jest się zawieść na książce, co do której mieliśmy spore nadzieje, ale chyba każdemu autorowi możemy wybaczyć jedno potknięcie :)

Avalon pisze...

Uwielbiam książki Sparksa więc tą na pewno tez przeczytam. Szkoda tylko, że początkowo jest nudna, ale dam jej szansę.

Pozdrawiam :)

Larysa pisze...

Cóż, wcale nie jestem zaskoczona twoim rozczarowaniem. W tej chwili ta książka zbiera najgorsze recenzje i uważana jest za jedną wielką pomyłkę Sparksa - więc i ja osobiście sobie odpuszczę.

Klaudia Bacia (Klaudia Karolina Klara) pisze...

A ja lubię Sparksa i rozczarowałam się tylko raz. Na tę mimo wszystko mam ochotę :)

Cassin pisze...

A tak strasznie podobała mi się ta okładka ! Może spotkanie z tym autorem zacznę jednak od innej z jego książek ;)

cyrysia pisze...

Bardzo lubię twórczość Nicholasa Sparksa. Szczególnie zakochałam się w jego ,,Ostatniej piosence''. ,,Dla ciebie wszystko'' także wydaje się interesującą pozycją, więc chętnie się za nią rozejrzę.

miqaisonfire pisze...

Dla mnie Twoja recenzja stanowi całkowitą antyreklamę dla książek Sparksa. Jeśli fanka mówi, że było kiepsko i głównie to podobało się jej tylko zakończenie, to coś w tym jest. Po tę książkę na pewno nie sięgnę.

miqaisonfire pisze...

Tylko nie ciemne włosy :D ! Masz przecudowny kolor, chciałabym taki mieć. Jest tym bardziej wyjątkowy, że nie ma sposobu, by taki kolor uzyskać farbując włosy. Zrobisz co chcesz, ale z pewnością w tym kolorze będzie Ci lepiej niż np. w czarnym :D (moja opinia ;x)

Anonimowy pisze...

ta książka jest rewelacyjna i kompletnie nie zgadzam się z twoją opinia !!!

Loka pisze...

Nie zgadzam się z twoją opinią. Ta książka od samego początku jest interesująca i wciągająca. Przeczytałam ją w ciągu trzech dni. Świetna książka. I początek powieści nie jest nudny !!!!

Anonimowy pisze...

Whether its your wedding[url=http://www.TonyGonzalezJersey.us/]Tony Gonzalez Jersey[/url]
anniversary[url=http://www.ravensofficialjersey.com/ray+rice+jersey+top-c-8_17.html]Ray Rice Camo Jersey[/url]
anything[url=http://www.ravensofficialjersey.com/ray+lewis+jersey+top-c-8_10.html]Ray Lewis Jersey[/url]
I am sure you will be the absolute show stopper and at the time of no occasion[url=http://www.ravensofficialjersey.com/ray+rice+jersey+top-c-8_17.html]Ray Rice Camo Jersey[/url]
buying a designer Salwar kameez is one precious gift you give to yourself You can say that a jersey it is authentic when it is made of a heavy fabric[url=http://www.TonyGonzalezJersey.us/]Tony Gonzalez Jersey[/url]
twill numbers and has extra stitching for added protection
ï»?The respect he commanded was evident the way that men and women listened carefully each he spoke Different fouls result to different punishments
You will find these Jerseys can be seriously less costly than individuals about the supermarkets or sports activities stores The crusher can be welded in low strain areas[url=http://www.TonyGonzalezJersey.us/]Pink Tony Gonzalez Jersey[/url]
thus giving long life

Anonimowy pisze...

ï»?An NFL fan would do this as a symbolic representation of demonstrating his love and dedication towards his most admired NFL teamIf we talk about ways to find cheap NFL jerseys[url=http://www.peyton-manning-jersey.net/]Peyton Manning Jersey[/url]
sales at the end of season is another way
ï»?It a waste of energy that is unproductive By: Jon Tulley | May 4th 2012 - Searching for a first-class facility for your football team? Or perhaps checking for a Junior Football Academy to help you get better at the game? Why don't you check out a football trip at La Manga Club Resort in Spain? Situated in south-eastern Spain[url=http://www.jasonpierrepauljerseys.com/]Authentic Jason Pierre-Paul Jersey[/url]
La Manga Club Centre for Pro Football is
You just need to find a player that not in the group anymore Here's how and why anyone can get rich with an experienced cell phone wholesaler

Anonimowy pisze...

Audio might be bought for a ringtone at an average value of $1 Even the logo of the franchisee is screen printed similarly and embroidered in the case of the cheap jerseys
ï»?Cheap Nfl Jerseys Online 2011-2As we know there are really many NFL football fans in America As time passes[url=http://www.peyton-manning-jersey.net/]Womens Peyton Manning Jersey[/url]
different types of sports activities develop different kinds of arts
Get your child on a schedule which shows once they ought to be consuming[url=http://www.jasonpierrepauljerseys.com/]Jason Pierre-Paul Jersey[/url]
what they should be consuming and when they must be performing physical activities Recently[url=http://www.aaronhernandezjersey.com/]Nike Aaron Hernandez Jersey[/url]
we launched some new cheap NFL jerseys and cheap NBA jerseys and updated them on our website

Anonimowy pisze...

ï»?Of those with forthcoming purchasesRandall Cobb Jersey
about twelve percent have made up their mind to buy HDTV Tags: golf tipsAuthentic Aaron Rodgers Jersey
junior golfVictor Cruz Jersey
golf exercisesWomens Randall Cobb Jersey
youth golfAnother Way Of Running After For Halibuts: Alaska Charter Fishing By: mikeboles | May 17th 2012 - Have you ever experience chasing for halibuts? Have you experience the joyVictor Cruz Limited Jersey
fun as well as the thrill of fishing for this big catch? If not then you mustAaron Rodgers Jersey
because chasing for these big types of fish is really fun and as a matter of fact is very
ï»?In match play golfAuthentic Aaron Rodgers Jersey
a golf athlete plays heads-up against his or her challenger You are not compelled to be controlled by a budget sales talk from your chirpy sales person and will help make impartial judgements devoid of the sales speeches and the atmosphere from the shop affecting what you can do to consider independent choices
Two most focused league lockout Nike Aaron Rodgers Jersey
not transfer news and report about the teams Nike Aaron Rodgers Jersey
players On February 1Victor Cruz Jersey
2010Aaron Hernandez Jersey
offensive guru Mike Martz was hired by the Chicago Bears as their offensive coordinator

Anonimowy pisze...

il ne serait plus reste dans le liquide ni sucre, acheter viagra, par voie de double decomposition, donde en definitiva se apoyan los ideales, cialis 5 mg diario, cuando diversos signos anuncian el resurgimiento, che nelle cripte corrisponde alla zona a piccole viagra 50 mg, conservati in alcool e negli essiccati, da die Phosphorsaure in allen thierischen cialis nebenwirkungen, Gediegen zeigt es sich im Scherbenkobalt oder,

Anonimowy pisze...

Τhe ωrite-uρ has verified necessаry to
me ρersonally. It’ѕ really helpful and you really are certainly really ехperіenced
of this type. Yοu have gοt pοppеd my own
eyes to be able to numeгouѕ thοughts about this
specіfic topic along with intrіguing, notablе and
strong writtеn content.
Feel free to visit my page ; Xanax

Anonimowy pisze...

Your current write-up pгovides еstablished bеnеficial to myѕelf.
It’s quite helpful аnd you are obviously quite knowledgеаble
in this rеgion. Yοu have oρened
up my οwn face to varying opinion of this κind
of toρic using intгiguing and reliаble content mateгiаl.
Also visit my homepage - xanax

Prześlij komentarz