Prawdopodobnie dużo słyszałeś o Clarze Driscoll. Była pierwotną „Panami Wolności” i innowatorką, która pomogła zdefiniować role kobiet pod koniec XIX wieku. Jej życie jest pełne tajemnic i kontrowersji, ale jej spuścizna żyje nadal w postaci jej lamp Tiffany – lub, bardziej poprawnie, lamp Tiffany. Są to lampy noszące jej imię i sprzedawane na całym świecie. Czy jednak wiesz dużo o tej kobiecie i roli, jaką odegrała w rozwoju lampy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Clara Driscoll urodziła się w Anglii i była znana jako Constantia Driscoll. Mówi się, że pomysł na projektowanie i produkcję lamp rozwinęła pod koniec XVIII wieku. W rzeczywistości mogła stworzyć pierwszą lampę Tiffany. Mówi się również, że mogła odkryć i rozwinąć proces wykorzystywany do wytwarzania kolorowego światła, coś, czego wielu wcześniejszych wynalazców próbowało i nie udało się zrobić.

Czy wiesz, że nazwa lampy, która nosi jej imię, nie jest akronimem żadnej konkretnej kobiety? W rzeczywistości nazywa się „lampą Driscoll” – na cześć jej matki. Dotychczas nazwa producenta tych lamp była utrzymywana w tajemnicy. Niektórzy twierdzą, że miał to być hołd dla zmarłego Louisa Comforta Tiffany’ego. Niezależnie jednak od tego, kto zaprojektował lampę i gdzie została wyprodukowana, można śmiało założyć, że nazwa lampy pochodzi od córki Louisa Comforta Tiffany’ego, a konkretnie Clary Driscoll.
Jak się okazuje, Driscoll był bardzo utalentowanym młodym artystą. Jedna książka ilustrowała jej talent, a jej obrazy stały się odbitkami, które zostały sprzedane elicie społeczeństwa pod koniec XIX wieku. Pracując nad lampami dla zamożnego klienta, opracowała proces tworzenia szkła w taki sposób, aby można było je barwić wieloma kolorami. To był początek projektowania lamp Tiffany – w zasadzie szkło formowane w lampy.
Jedną z najważniejszych rzeczy w lampach Driscoll jest to, że wykorzystują energię elektryczną, aby szkło w lampie wyginało się i odbijało światło. Jak to się robi? Cóż, niektóre z tych niesamowitych lamp wykorzystują rodzaj prymitywnej lampy wyładowczej i wyginają szkło za pomocą jakiegoś ładunku elektrycznego.
Oprócz łuku elektrycznego lampy te wykorzystują tak zwane „światła wnękowe”. Można je znaleźć w wielu lampach Tiffany. Można je znaleźć, patrząc z tyłu podstawy lampy. Światło wewnątrz jest faktycznie emitowane przez tę wnękę. Wyjaśnienie, jak to działa, polega na tym, że gdy energia elektryczna jest ładowana, wytwarzany jest ładunek, który następnie powoduje świecenie żarówki.
Łatwo zauważyć, że nie jest to wynalazczyni Driscoll – stworzenie tych pięknych lamp było w dużej mierze zasługą jej umiejętności wyobrażenia sobie idealnej oprawy oświetleniowej. Firma Tiffany została założona przez kobietę o imieniu Clara Driscoll. To jej syn początkowo dostrzegł potrzebę wysokiej jakości światła i założył firmę w swoim garażu.
Więc, czy Clara Driscoll, prawdziwy wynalazca, przypisuje się wynalezieniu lampy? Sceptycy mogą powiedzieć „nie”, przytaczając liczne przykłady, w których wykwalifikowani rzemieślnicy tworzyli przed nią podobne produkty. Ale jeśli spojrzymy na fakty, nie ma wątpliwości, że Driscoll odegrał kluczową rolę w rozwoju świata, który znamy dzisiaj. Jej innowacyjne projekty, w połączeniu z jej wiedzą na temat działania światła, utorowały drogę do rozwoju nowoczesnych lamp, które teraz uważamy za oczywiste. I żeby podać tylko jeden przykład innowacji, które potrafiła zrobić – oprócz lamp Tiffany zaprojektowała i wyprodukowała także pierwszą lampę podwodną. Jak widać, bez jej pomysłowości wiele współczesnych opraw oświetleniowych nie byłoby tym, czym jest.
Odkryj piękną książkę w e-book o Clarze Driscoll i Louisie Comfot Tiffany